17 января
1280 просмотров
0 0

Вишиванка

Вишиванка
Infopositiv.net

Візерунок вишиванки треба вміти читати, там прихований сакральний зміст.Бо це оберіг від поганого ока та бід. Візерунки передавалися з покоління в покоління.
Традиційний орнамент вишиванок є геометричним, або рослинними, а також зображення тварин і птахів Різні куточки України мають свої коріння:
На Полтавщині вишивають білими, сірими і червоними кольорами: нитками, хрестиком і гладдю. На Поліссі – червоними нитками, використовуючи геометричний орнамент. На півдні використовували багато різних квіткових візерунків. Київські це поєднання багатьох визерунків. На Заході України використовували геометричний візерунок та якраві кольори.

Фігурки голубів вишивають на рушниках, прикрашають весільний коровай.
За багатьма повір’ями, голуба не можна ні вбивати, ні вживати в їжу
ГОЛУБ — Символ Святого Духа. А також — щирої любові, злагоди й ніжності. Голуб і голубка в парі — символ вічної й вірної любові. Для всього людства-це птах усеземної любові, птах миру. За переказами, душа людини по смерті перетворюється в голуба.
Особливою любов’ю користуються за те, що в час, коли Христос помирав, розп’ятий на хресті, й прийшли воїни, аби перебити його гомілки, голуби кричали: «Вмер! Вмер!»- і Христа залишили в спокої…
Вважається, що хата, де водяться голуби, ніколи не знатиме пожежі.

Як «Божа птиця», є символом чистоти і очищення

Народні символи України, що це? Поселення та житло українців. Рушник. Вишиванка _ символ здоров’я, краси, щасливої долі, родової пам’яті, порядності, чесності, любові, святковості; оберіг.

Вишита національна жіноча та чоловіча біла сорочка. Символіка вишивки залежала від того, кому призначалося вбрання: парубкові — нареченому, чоловікові, хлопцеві; дівчині, заміжній жінці… Народних звичаїв, обрядів, вірувань, традицій, ігор (символіка народних ігор) Вінок. Творів художньої літератури, зокрема, Г. С. Сковороди, Т. Г. Шевченка, М. Т. Рильського, О. Т. Гончара та ін До рослинних символів відносяться калина, верба, дуб, тополя, барвінок, чорнобривці. Вони здавна уособлюють красу нашої України, духовну міць народу, засвідчують любов до рідної землі. Ікона. Птахи. Писанка. Пісні. Захист!
Калина – дерево нашого українського роду. Колись у сиву давнину вона пов’язувалася з народженням Всесвіту, вогненної трійці: Сонця, Місяця і Зорі. Тому і назву свою має від давньої назви Сонця – Коло. А оскільки ягоди калини червоні, то й стали вони символом крові та невмирущого роду. Ось через це весільні рушники, дівочі і навіть парубочі сорочки тяжкі тими могутніми гронами. Міцний космотворчий український ланцюжок: крапелька крові – жінка – народження -Україна – Відродження.

Символіка винограду розкриває нам радість і красу створення сім’ї. Сад-виноград – це життєва нива, на якій чоловік є сіячем, а жінка має обов’язок ростити й плекати дерево їхнього роду. Мотив винограду бачимо на жіночих та чоловічих сорочках Київщини, Полтавщини. А на Чернігівщині виноград в’ється на родинних рушниках.
троянди укладені в систему геометричного узору. Це не просто квіти – це квіти-зорі, що уособлюють уявлення народу про Всесвіт як систему. Ви, певне, помітили, що зорі з’єднані ланцюжками. Це також свідчить про непорушний закон об’єднаного космосу.
За матеріалами книги “Знаки 155 стародавніх українських вишивок”

Вишиванка це не просто одяг, не просто мода, це знання, оберіг. Це народний символ України, їм пишаються! Патріотичне значення вишиванки полягає в тісному зв’язку з народом, вивчення традиції, оскільки вишиванка є одним з перших національних здобутків ще з сивих віків.
Це ітнична карта народу!!! Досліджувати цікаво по художній літературі!

Вишиванка — поема життя, Закодована вічність в узорах.
Їй ніколи нема забуття: Геній Роду не стерти на порох!…(( Лель-Анатолій Загрудний

banner

Оставить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *